הקרב על הסטרטאפים, ניו-יורק או סן פרנסיסקו?

ההבדלים בין ניו יורק לסן פרנסיסקו הם ברורים, החל ממזג האוויר השונה ועד לאווירה ברחובות. כל עיר מושכת אליה מבקרים שונים למטרות שונות, אם זה למגורים, לעבודה או לביקור תיירותי. רבות מחברות הסטארטאפ הצעירות או המתפתחות עומדות בפני דילמה באשר למיקום משרדן בארצות הברית.

מהו המיקום הנכון עבורן, ניו-יורק או סן פרנסיסקו (עמק הסיליקון)? מאמר זה יעמוד על חלק מהגורמים המשפיעים על הבחירה.

תעשיות

עמק הסיליקון סובב כולו סביב תעשיית ההייטק, ואילו בניו-יורק תעשייה זו היא רק אחת מיני רבות, בהן בין היתר תחומי הפרסום הדיגיטלי והמדיה וכן הטכנולוגיה הפיננסית. לכן חברות מתחום ההייטק נטו עד כה להתמקם בעמק הסיליקון הייחודי לתחום זה.

בשנים האחרונות, המצב השתנה, כאשר ניו-יורק הפכה למרכז משגשג לחברות סטארט-אפ, אשר נהנות מחדשנות, יזמות וכל הכרוך בכך,  שינוי שהביא אותה להיות שנייה בעולם לסיליקון-וולי. השינוי הביא גם לעובדה כי בניו יורק נפתחים יותר ויותר מרחבי עבודה משותפים כדוגמת SOSA, ,WEWORK  ICONYC ותוכניות האצה כמו Tech Cornell , שמספר מהחברות המשתתפות בה הינן לקוחות ERB.  מיזמים חדשים אלו מביאים ליצירת חיבורים חדשים ומרתקים בין חברות סטארט-אפ למשקיעים פוטנציאלים ולחיבורים רלוונטיים באקו סיסטם.  

חברות חדשות מרחבי העולם צוברות תאוצה בניו יורק, וקרנות הון סיכון מעמק הסיליקון מבקרות באופן קבוע בעיר, ואף מקימות בה משרדים חדשים כדי לחפש הזדמנויות חדשות ומרגשות. הדבר מוכיח כי ניו יורק היא כבר מזמן לא רק עיר של בנקים ותקשורת- אלא מדובר בעיר הייטק מהגדולות והחשובות בעולם.

תחום פעילות

תחום פעילות החברה מכתיב גם הוא במידה רבה את היעד: חברות בתחום הרשתות החברתיות וטכנולוגיה עמוקה, מתאימות יותר לצפון קליפורניה שם קל יותר לגייס טאלנטים ,כסף ולהתחבר לשוק. מדיה ופרסום למשל, מתאימים לניו יורק בה נמצא מרכז התעשייה. עובדה חשובה שאין להתעלם ממנה היא מיקומה הגאוגרפי של החברה בה נמצאים ריכוז משמעותי של טאלנטים, משקיעים וחברות אסטרטגיות והיא גורם מפתח קריטי להצלחה . כמו כן, בניו יורק ישנם תחומים מפותחים יותר כמו ה- Adtech Media ואילו בסיליקון וואלי יושבות חברות Enterprise כמו גוגל ופייסבוק. לכן יש שיעדיפו את הקרבה אל חברות הענק.

 

שיקולים נוספים בבחירת מיקום המשרד האמריקני כוללים תכניות האצה רלוונטיות, עלויות המשרד, השוני בין התרבות העסקית של כל עיר, והמרחק הגיאוגרפי מישראל.  

משפחה

ניו יורק וסן פרנסיסקו הינן ערים תוססות ומלאות ענין ולכן מושכות אליהן רווקים או זוגות ללא ילדים ומרכזות מספר הולך וגדל של סטארטאפים בעיקר בשלבים מוקדמים. על כן, משפחות יעדיפו לרוב את הפרברים הנוחים מסביב לערים הגדולות בהן בתי ספר ציבוריים או פרטיים מעולים.

 כמו חברות רבות, המגמה הזו השפיעה באופן בולט גם על חברות סטרטאפ ישראליות רבות אשר בוחרות בשנים האחרונות להקים את משרדיהן בניו יורק, ולא בעמק הסיליקון, בהן למשל Spotad, Gita ו- Pub Ventures. לסיכום, נראה כי בשנים האחרונות קיימת נטייה ברורה להתחזקות ניו-יורק בתחום ההייטק. ועם זאת, מעמדו של עמק הסיליקון כמוביל בריכוז חברות הסטארטאפ בעולם עוד עומד על קנו.