כלל האצבע הבסיסי של יורו ואט קובע כי אם אתם מנהלים פעילות עסקית כלשהי בחו"ל – סביר להניח שאתם זכאים  להחזר מע"מ: השתתפות בתערוכות בינלאומיות, קיום ימי עיון והכשרה לצוות או ללקוחות בחו"ל, נסיעה למטרת עסקים – כל אלה עשויים להתברר כמקורות להחזרי מע"מ בהיקף מפתיע. 

בדיקה אחרונה שנערכה בקרב כאלפיים חברות בישראל המנהלות פעילות עסקית בחו"ל העלתה נתונים חד משמעיים: כ-25% בממוצע מהוצאות פעילות עסקית בחו"ל עלולים להיות כסף אבוד. הסיבה: חוסר מודעות.

לעתים, חברות הפועלות בחו"ל אינן מודעות לעובדה שמס הערך המוסף, המע"מ, הוא מס ניטראלי מבחינה עסקית, משמע - רק הצרכן הסופי משלם אותו ולכן הן לא צריכות לשאת בהוצאותיו ואף יכולות לתבוע את החזרתו. תביעה חזרה של מס הערך המוסף, הוא עניין משמעותי להפיכת הוצאות הפעילות העסקית של חברה בחו"ל להכנסות. 25% של חסכון שיכול להיות מתורגם להחזר בפועל של מאות ועד ומאות אלפי יורו כתלות בהיקף הפעילות.

 

מה זה אומר בפועל ? על מה מגיע לנו החזר ?  כמה דוגמאות מפתח : השתמשתם בשירותי מלונות ושירותי הסעה והסעדה? מגיע החזר מע"מ. השתתפתם בכנס מקצועי או בתערוכה שיווקית באירופה? ישנו החזר מע"מ על ההוצאה, נשאתם בהוצאות שיווק לרבות עלויות של סניפים ייצוגיים בחו"ל ו/או עמלות סוכני מכירות? אפשר לתבוע את ההוצאה . השתמשתם במכוני מחקר ? שילמתם לספקים מקצועיים? נשאתם בהוצאות לוגיסטיקה או בהוצאות שימוש בשירותי תקשורת ו/או בחוות שרתים? מגיע לכם החזר. וזה רק על קצה המזלג –המסר הוא ברור אפשר להפוך הוצאות על פעילות בחו"ל להכנסות.

אז איך מתחילים? כיצד תדעו אם אכן החברה שלכם זכאית להחזרי מע"מ? הנה רשימת כללים שיעזרו לכם לבדוק ולהיערך לקראת מיצוי זכויותיכם.

 

  • נסיעות עובדי חברה לאירופה ולמזרח הרחוק – בחברה שלכם היקף נסיעות משמעותי לארצות אירופה ולמזרח הרחוק. במקרה כזה, ייתכן ואתם זכאים להחזר. יש לוודא כי כל עובד הנשלח לנסיעת עבודה, מקפיד על קבלה ושמירה של חשבוניות מקור (כולל שם חברה מלא + כתובת) וכן קבלות בגין הוצאות אש"ל, תחבורה, אירוח, וכו'.
  • ספקים עסקיים / שירותים מקצועיים – אתם עובדים מול נותני שירות מקומיים באירופה? רוב נותני השירות בחו"ל אמנם לא מחייבים במע"מ, אך מומלץ לבדוק את תנאי ההתקשרות מראש, כמו גם את הזכאות להחזר. לעיתים, עבודה מקדימה מול ספק, או הגשת בקשה להחזר המע"מ יכולה להוביל לביטול / החזר חיוב המע"מ ובכך - לחיסכון ניכר בעלויות.
  • תשלומי מע"מ בשילוח סחורה לחו"ל – החברה שלכם נוהגת למשל, לשלח ציוד יקר ערך לצורך הדגמות בתערוכות? חלקי חילוף במסגרת הסכמי אחריות? במקרים אלו, במידה וחלה חובת תשלום מע"מ במדינת היעד יש אפשרות לתבוע אותו חזרה. חובה לאפיין את המשלוחים בתנאי מכר אשר יוצרים חשיפה לתשלומי מע"מ במדינת היעד.
  • הפן הטכנולוגי – חברות המשתמשות במערכת החזרי נסיעות עובדים ממוחשבת ומערכות ERP זוכות, בקלות יתרה, לשקיפות מלאה לפוטנציאל החזרי המע"מ ומקסום החיסכון.

 


רוצים לדעת עוד?  צרו עמנו קשר עוד היום, ונעמוד לרשותכם בכל הנוגע לסוגיות מיסוי עקיף וחסכון.

 

יורו ואט היא חלק מקבוצת VAT IT העולמית, מובילה עולמית בתחום החזרי המע"מ ומיסוי עקיף. לתאום פגישת ייעוץ ובירור בנושא סוגיות מע"מ שונות 03-5757305