בחודש יוני 2016 החליטו הבריטים לצאת מהאיחוד האירופי. השווקים בעולם סערו:הפאונד הבריטי נפל ב-8%, המדדים ברחבי אירופה איבדו עד 10% . מניות הבנקים והמניות בשוק האמריקאי חטפו מכה חזקה למדי עם ירידות של שלושה עד ארבעה אחוזים. מומחים רבים חוזים לתעשייה הבריטית נזק כלכלי עצום.

לונדון ידועה כמרכז גדול של סטארטאפים, בעיקר של יזמויות פינטק (חדשנות פיננסית). היא אחד ממרכזי הכספים הגדולים בעולם ועל כן מספר הסטארטאפים שעוסקים בפיננסים שם גדול. אין כמעט בנק או חברת ניהול השקעות שאין לה נציגות ברובע העסקים של לונדון. כיצד תשפיע על כך הפרידה מהאיחוד?

אקו-סיסטם אידיאלי

הקסם של עיר קוסמופוליטית, היתרונות של רגולציה אירופית אחידה ומדיניות הגירה נוחה של האיחוד האירופי הביאו אליה את המתכנתים והיזמים הטובים ביותר מכל אירופה. שני 'חדי קרן' בתחום זה יצרה לונדון: Funding Circle, שעוסקת בהלוואות המוניות-חברתיות, ו-TransferWise שמפעילה מערכת העברות כספים בינלאומית. כל אחת מהן מוערכת ביותר ממיליארד דולר.

כעת כל האקו-סיסטם של סצנת הפינטק בלונדון עלול להימצא בסיכון עקב החלטת הבריטים. הבדלי רגולציה בין בריטניה לבין שאר אירופה יבטלו את היתרון המרכזי שלה, יזמים עלולים להעדיף לעבור לתוך היבשת במקום להיאבק בבירוקרטיה האנגלית ליצוא. אם הבנקים הגדולים יפגעו, הסטארטאפים שתלויים בהם בוודאי צפויים להיפגע.

הלוואת בין אזרחי אירופה לאזרחי בריטניה מבוססת על אמון מערכתי שיכול להיפגע, הפיקוח על הכספים שעוברים בין הגושים יגבר. כל הצדדים יפסידו אך זו הבריטית יכולה להפסיד יותר. שרי אוצר אירופים אומרים שכעת תוגבל גישתה של בריטניה לשווקי האיחוד (בטון כמעט "נקמני"). חסימת גישה מבריטניה תיצור הזדמנות למרכזי מסחר אחרים כמו אמסטרדם ופרנקפורט, הם מתכוונים לנצל היטב את הסערה.

מה אומרים בשטח

סקר שנערך לפני ההצבעה העלה ש-87% מיזמי ועובדי ההיטק בלונדון התנגד ליציאה מהאיחוד. החשש העיקרי הוא שיציאה מהאיחוד תקשה לגשת ללקוחות ביבשת, תקשה על מציאת עובדים טובים וכן, חשש שחברות בינלאומיות יתרחקו מבריטניה.

מייסד סקייפ אמר שיציאה מהאיחוד תמנע מיזמים כמוהו להגיע ללונדון. בזמנו הוא העדיף להקים את מטה סקייפ בלונדון ולא בשבדיה בה גדל בגלל הגישה הנוחה לשווקים הפיננסיים והיכולת של העובדים לנוע באירופה בחופשיות.

אולי השד לא כל כך נורא

מנכ"ל חברת הפינטק CurrencyCloud, שמפתחת מערכת תשלומים, חושב שהיתרונות של לונדון לא הולכים להעלם כל כך מהר" ללונדון יש יתרון של איזור זמן נוח, הסטוריה פיננסית ומומחיות סחר במטבעות שלא תיעלם בן לילה. עשורים שלמים נמשך תהליך בניית התשתית התאגידית, שירותי מסחר, עורכי דין, מבטחים, מתווכים וכח האדם שמאפשר ללונדון להיות כזו מיוחדת" לדעתו זו אירופה שחוששת להיות מנותקת מהמשאבים של לונדון ולא להיפך.

נשמעות גם טענות רבות המצדדות בהיפרדות בריטניה מאירופה, וכי התקשורת יצאה במסע הפחדה לא מבוסס. דיוויד קמרון, יועצו לשעבר של ראש הממשלה, שהקים בעצמו סטארטאפ למימון המונים פוליטי (CrowdPac) , טוען כי היפרדות מתקנות האיחוד תאפשר לבריטניה לקבוע מדיניות הרבה יותר ידידותית ליזמים ולקבוע מדיניות שמעודדת הגירה של בעלי מקצוע ברמה גבוהה. לדבריו, בריטניה לאחר ההיפרדות תוכל להביא יותר מתכנתים מוכשרים מרחבי העולם. חשוב לזכור, כי נושא ההגירה של כוח עבודה זול ממזרח אירופה והגירה של מוסלמים היוו שיקול מרכזי בהחלטת הבוחר הבריטי לצאת מהאיחוד.

# מבוסס על כתבתו של ג'וש דוקרקר מיוני 2016 ב .gadgety.co.il