תעשיית הפינטק משנה את פני תחום ראיית החשבון

במשך שנים, הדימוי הסטריאוטיפי של רואה החשבון היה של איש מקצוע אפור העובד מול טבלאות ומספרים. הוא אופיין כאדם שמרן וזהיר. המגמות החדשניות בעולם הפיננסים משנות מן היסוד את המציאות הזו.

טכנולוגיה חדשה, פתרונות תוכנה חדשים ושינויים רגולטוריים מרחיקי לכת מביאים עמם שאלות חדשות אודות תפקיד רואה החשבון. חברות הייטק רבות הפועלות בעולם הפיננסים זקוקות כיום לפתרונות חדשניים על מנת להעניק למשתמשי הקצה שירות ברמה הגבוהה ביותר.

חברות ראיית חשבון שימהרו להרים את הכפפה יהיו אלו שיובילו את התחום. שקיפות לצד אבטחת נתונים, חשבונאות בפתרונות ענן, אוטומציה שתאפשר נגישות מוגברת ומיסוי דיגיטלי – כל אלו הם אתגרים שהפכו למחויב המציאות ב-2022.

לצד האתגרים הללו, מדובר בהזדמנויות עצומות להוביל חדשנות בעולם החשבונאות.
אנו ב-ERB, פועלים בכל הכלים שעומדים לרשותנו כדי להרחיב את אוצרות הידע  שלנו וליישם פתרונות חדשניים המאפשרים לחברות טכנולוגיות להתקדם ליעדים חדשים על הבסיס היציב והאמין ביותר. אז מה חדש כיום בעולם הפינטק וכיצד ניערך לשינויים הללו? אלו כמה נקודות למחשבה.

הנתונים הפיננסיים זורמים מהר מתמיד

מעולם לא חיינו בעידן בו המידע היה כה נגיש בכזאת קלות. אוטומציה של תהליכים פיננסיים ואינטגרציה של כלי תוכנה חדשים יותר מספקים למקבלי ההחלטות כוח רב משהיה להם אי פעם. בחירות בעלות משמעות כלכלית מרחיקת לכת יכולות להתבצע כעת בהינף אצבע.

כלים אלו מאיצים באופן אקספוננציאלי את הקצב בו מתנהלת המדיניות הפיננסית כיום. פתרונות למידת מכונה וניהול משימות באפליקציות חכמות מספקות לנו תובנות מעמיקות ורחבות היקף שניתוח ידני פשוט לא היה מאפשר. כל אלו גם יחד, דורשים מרואי החשבון של העתיד ליישר קו במהירות על מנת שיוכלו לעמוד בקצב.

אמון המשתמשים גבוה מתמיד

סקר שנערך לאחרונה בתחום מראה שהדור הצעיר מביע אמון גבוה מאי פעם במוצרי פינטק. למעשה, כמעט מחצית מבני קבוצת הגיל 18-35 ציינו כי הם סומכים על פתרונות פינטק יותר מעל הכלים הפיננסיים המסורתיים.

על אף שהאמון לא היה גבוה באותה מידה בקרב דורות מבוגרים, אין ספק כי הפתרונות הללו נגישים לכלל הדורות. דווקא ניסיון מקצועי עשוי להיות אלמנט מפתח חשוב ביותר ביישום נכון של מוצרים אלו.

הידע המקיף של רואי החשבון הוותיקים יאפשר לבסס אמון במוצרים אלו ולקדם אותם באופן מבוסס ידע פיננסי ובראי הנורמות הנוכחיות של התקינה החשבונאית החלה.

ייעול חסר תקדים של עבודת רואה החשבון

עם זאת, המגמות הללו לא רק מציבות רף חדש עבור רואי חשבון, אלא גם מאפשרות להם לעמוד בו ביתר קלות. כלי האוטומציה החדשים מאפשרים לנהל משימות, לנהל חשבונאות שוטפת ולערוך בקרת אשראי ותחזיות תזרים מזומנים, בשבריר מהזמן שדרשו השיטות המסורתיות.

כלים אלו מפנים זמן, משאבים וכוחות אל עבר פרויקטים ארוכי טווח המעניקים ערך מוסף לחברות. במובן הזה, פתרונות הפינטק מרחיבים באופן ניכר את הפריזמה של הגדרת התפקיד של רואי חשבון ויאפשרו לנהל את המערך הפיננסי של ארגונים באופן ארוך טווח, מושכל ומבוסס נתונים יותר מתמיד.

מחקרים מראים כיום ש-50% מחברות ראיית החשבון הגדולות פועלות באופן יזום על מנת ליישם פתרונות פינטק בהתנהלות השוטפת שלהן. נתון זה לבדו מראה עד כמה ישנה נכונות בקרב העוסקים במלאכה לנצל את ההזדמנויות הללו ולהוביל את התחום אל עבר העתיד הבלתי נמנע.

כמו תמיד, קיים סיכון כי חברות ותיקות יותר המובלות על ידי דור מבוגר יותר, עשויות להחמיץ את המגמה הזו אם לא יפעלו כדי ללמוד את החידושים האחרונים.

אתגרי האבטחה מהווים חשש מרכזי

על אף שלל ההזדמנויות הטמונות במהלכים אלו, חברות רבות מביעות חשש מובן מכך שהטכנולוגיות החדשות טומנות בחובן סיכוני אבטחה. פתרונות פינטק חדשניים מאומצים במהירות ולעתים קרובות השימוש הרווח בהם מתעלה בהרבה על כלי האבטחה שמיושמים על מנת לעמוד בהיקף הפעילות.

משמעות הדבר בפועל היא שאנו עשויים לגלות בחלוף השנים כי אנו מתמודדים עם פרצות אבטחה ושמומחי אבטחת הסייבר לא בהכרח יעמדו בקצב. כדי להבטיח שאכן ייושמו פתרונות ראויים, חשוב לפעול לשיפור התיאום הרגולטורי בין מדינות.

רואי חשבון מקצועיים ישחקו תפקיד קריטי בפיתוח פתרונות הפינטק החדשים. הידע המקיף שלהם בתקינה החשבונאית ודרישות רשויות המס יאפשרו לצלוח אתגרים משמעותיים ולהבטיח צמיחה זהירה ואמינה.

לצד הגיבוי המקצועי הזה, נדרש כיום פיתוח מהיר של פתרונות אבטחת סייבר שיבטיחו שהקדמה הזו תנוע באופן מחושב וזהיר.

המפתח לניהול כלכלי יזום

הגישה לנתונים ודוחות בזמן אמת ותחזיות מדויקות יותר, לצד הייעול שמאפשרים פתרונות האוטומציה, מעניקים יתרון אדיר לעסקים כיום.

משימות אלו שגבו זמן ומשאבים אדירים מפנות כיום את מקומן לתהליכים אוטומטיים. צעד זה מאפשר לבנות מדיניות יזומה יותר במקום להגיב למציאות העכשווית.

נתונים בהיקף כזה מאפשרים לנו לתכנן מראש, לייעל תקציבים ולבנות חזון פיננסי מבוסס ידע. היכולת הזו לראות את הנולד מעניקה כיום לרואי חשבון כוח אדיר לקבל החלטות פיננסיות מושכלות מתמיד.

סל הכישורים של רואה החשבון נעשה רחב מתמיד

בין אם מדובר בחברות ראיית חשבון גדולות או רואי חשבון קטנים, פתרונות הפינטק סופגים כיום חלק ניכר מהעבודות האפורות והמנהליות שהעמיסו על העוסקים בתחום. כך, רואה החשבון של העתיד הופך להיות מיומן, משכיל ובעל אופי ייעוצי יותר.

רואי החשבון של המאה ה-21 כבר אינם אותם פקידים אפורים המנהלים תזרים מזומנים ומסדרים חשבוניות – יידרש מהם ליישם חשיבה אסטרטגית עמוקה ולעשות שימוש מושכל בנתונים. מהלך זה ישנה את התעשייה הזו מן היסוד ומציב יעדים חדשים עבור כל רואי החשבון.

אם כן, מגמת הפינטק מביאה עמה חדשות נהדרות לעסקים. רואי חשבון שהציבו לעצמם כערך להוביל חדשנות בענף, יוכלו להיתרם אפילו יותר מהחידוש הזה. אלו מאיתנו שנפעל באופן יזום כדי להתקדם אל עבר העתיד הזה, נוכל לעמוד בחוד החנית של פתרונות הפיננסים העכשוויים.