מהו היפוך שרוול? כל ההיבטים החשובים בתהליך רישום החברה שלך כחברה זרה

כבר עשורים שחברות ישראליות מנצלות הזדמנויות חסרות תקדים בזירה הבינלאומית. בעידן בו התרחבות בינלאומית מהווה חלק בלתי נפרד מאסטרטגיה של כל עסק צומח, בוחרים ארגונים רבים לרשום את עצמם כחברה זרה, או להשתייך לחברת אם בינלאומית. התהליכים הנוכחיים שעוברת מדינת ישראל על רקע הרפורמה המשפטית, מחוללים סערה של ממש במציאות הכלכלית. בריחת המשקיעים ההמונים והאיום על דירוג האשראי של ישראל, מעלים יותר מתמיד את השאלה עוד כמה זמן יישמר מעמדה של ישראל כאומת הייטק. סטרטאפים רבים שואלים היום את השאלה הזו ובוחרים לארגן מחדש את הזהות התאגידית שלהם.

תהליך זה, בו חברה משנה את מבנה האחזקות שלה והופכת בפועל לחברה זרה, מכונה בעגה העסקית "היפוך שרוול" (או באנגלית, Corporate Inversion). בעידן של אי וודאות המאפיין כיום את האקלים העסקי בישראל, ביטוי זה נעשה שגור על שפתיהם של יזמים ובעלי עסקים יותר מתמיד. כאן, נסביר מהו היפוך שרוול, מהם יתרונותיו ואילו אתגרים יהיה עלינו לצלוח כדי להשלים את התהליך על הצד הטוב ביותר.

היפוך שרוול – מהו וכיצד הוא מתבצע בפועל?

היפוך שרוול לחברות סטארטאפ

היפוך שרוול הוא הליך משפטי ופיננסי במהותו המשנה את המבנה התאגידי של חברה קיימת והופך אותה בפועל לחלק מחברה אמריקאית. כלל מניות החברה מועברות לבעלותה של חברה חדשה הרשומה מעבר לים. בתמורה, מוקצות מניות החברה החדשה שהוקמה אל בעלי המניות המקוריות. כך בפועל, הופכת החברה הקיימת לחברה זרה. צעד טרנספורמטיבי זה פותח דלתות משמעותית לחברות ישראליות לקבל אחיזה בשוק הבינלאומי, למשוך ציבור משקיעים שלרוב אינו זמין להם ולבנות סמכות עוצמתית יותר מתמיד בזירה הגלובלית.

מהן השלכות המס של תהליך היפוך שרוול?

לצד שלל היתרונות שמציע לנו המהלך הזה, חשוב שניקח בחשבון את השלכות המס. כדי להבטיח שהתהליך אכן ישרת אותנו היטב ונבטיח רווחיות יציבה, חשוב לקבל סיוע מטעם רואי חשבון המתמחים בתהליך זה שיוכלו להעניק לך ייעוץ ולספק פתרונות שמתאימים לאסטרטגיה העסקית שלך. אלו כמה מהנקודות שכדאי לקחת בחשבון.

התאמה לתנאי המס בארה"ב

על אף המגמה הרווחת כיום, בה חברות בוחרות לבצע היפוך שרוול על מנת לשמר הזדמנויות השקעה באקלים הנוכחי בישראל, סיבה דומיננטית נוספת לביצוע המהלך היא מעבר לסביבת מס מאפשרת יותר. ארה"ב מתהדרת בשיעור מס חברות מהתחרותיים בעולם ומציעה שלל הטבות מס לחברות. סביבת מס כזו יכולה להציע חיסכון אדיר בעלויות לחברות ישראליות. היבט זה לבדו יכול לשפר משמעותית את הביצועים הפיננסיים והתחרותיות בשוק העולמי.

מניעת כפל מס

עם זאת, כדי להבטיח שנימנע מכפל מס, חשוב שנכיר לעומק את כלל מורכבויות חוקי המיסוי הבינלאומיים. כפי מס תמיד עלול לחול כאשר אותה הכנסה מחויבת במס הן במדינת התושבות והן במדינה בה נוצרת ההכנסה. מדינת ישראל חתומה על אמנת מס עם ארה"ב שנועדה למנוע אירועים אלו. כדי להבטיח שתנאי האמנה אכן יחולו על חברתך החדשה, חשוב לוודא שהרישום נעשה בהתאם לכלל הדרישות.

התמצאות ברגולציה על חברה נשלטת זרה

חברות ישראליות המבצעות היפוך שרוול נדרשות להתמצא גם בכלל הדינים החלים על חברות נשלטות זרות (Controlled Foreign Corporation או בכינוין הנפוץ – CFC). כללים אלה נועדו על מנת לפקח על תזרימי הרווחים של חברות המחפשות אחר דרכים להעביר רווחים אל אזורי שיפוט הניחנים במיסוי נמוך. אם חברה ישראלית מקימה חברת אם אמריקאית, כל חברה בת זרה שבבעלותה עלולה ליפול תחת כללי הרגולציה על CFC, מה שעלול להכפיף אותה למיסוי נוסף בישראל. גם כאן, ייעוץ מקצועי הוא קריטי כדי לייעל את העלויות שלך.

שיקולי קניין רוחני

השלכת מס קריטית נוספת של היפוך שרוול נעה סביב קניין רוחני. קניין רוחני, כגון פטנטים, סימנים מסחריים וזכויות יוצרים, הוא בעל ערך עצום עבור חברות רבות. כאשר הקנין הרוחני ממוקם בישראל, הדבר עשוי להשפיע באופן ניכר על זכאותה של החברה למענקים מדען ותמריצים הניתנים על ידי ממשלת ישראל. לעומת זאת, ככל שיועבר הקניין הרוחני אל בעלותה של ישות תאגידית אמריקאית, הדבר עשוי להשפיע על השלכות חיובי המס אל מול שתי המדינות. המומחים שילוו אותך בתהליכי היפוך שרוול יסייעו לך להעריך באופן מדויק מהו המיקום האופטימלי עבור הקנין הרוחני שלך על מנת להבטיח עמידה מלאה בכל תקנות המס ומיטוב היתרונות של תהליך היפוך השרוול.

מחירי העברה

כאשר ישויות אמריקאיות נקשרות עם ארגונים זרים, נדרשת קביעה מדויקת ויציבה של מחירים עבור עסקאות שונות בין הגופים הקשורים. קביעת מחיר העברה ברורה ותיעוד נאות של עסקאות אלו מבטיחים כדי להבטיח שחברות לא ינסו לתמרן את שומת המס שלהן על ידי העברת רווחים מחברה לחברה. על אף הרגולציה הכבדה, ישנן דרכים רבות למטב את חבות המס של הארגון על ידי קבלת ייעוץ מתאים.

העיקרון המרכזי שמנחה את אופן קביעת מחירי ההעברה הוא "עיקרון אורך הזרוע". עיקרון זה מנחה כי מחירי שוק שייקבעו עבור עסקאות נתונים, ייקבעו כאילו בוצעו בתנאים שהייתה קובעת החברה בעסקה עצמאית מול גורם צד שלישי. ככל שיבוסס כי אכן נקבעו מחירי העברה על פי קריטריון זה, תהיה החברה נקייה מכל חשד כי נעשה ניסיון להעביר רווחים אל חברות זרות על מנת להתחמק מחבות מס.

אתגרים ומורכבויות בתהליך היפוך שרוול

על אף היתרונות הבולטים שהתהליך עשוי להציע לחברות, ישנם לא מעט חסרונות פוטנציאליים שחשוב לקחת בחשבון ולפעול בשיקול דעת. כשזה מגיע לעסקאות פיננסיות, למשל, אנו עשויים לגלות שהרגולציה הסבוכה והמורכבת כאשר אנו מקימים ישות זרה, עשויה להפריע לתזרים כספים יעיל ממקורות כמו מענקים ממשלתיים או מימון מחקרים מדעיים. בנוסף, ניהול חברה גלובלית עם שתי ישויות נפרדות כבר מהשלב הראשוני ביותר עשויה להציב תקורה תפעולית מורכבת ויקרה שלא תמיד תשרת את אסטרטגיית הצמיחה של החברה באופן מיטבי. מורכבות זו דורשת תכנון נבון של ניהול משאבים ותיאום קפדני כדי להבטיח שמבנה הישות הכפולה תומך בשאיפות הצמיחה של החברה ולא עומדת בדרכן.

באילו מקרים היפוך שרוול עשוי להיות הצעד הנכון עבור חברה ישראלית?

חברות ישראליות מחפשות ללא הרף אחר אסטרטגיות חדשניות כדי להבטיח צמיחה ושמירה על אמון משקיעים. היפוך שרוול עשוי לספק מענה יעיל למדי כדי לבסס נוכחות בינלאומית ולקדם אסטרטגיה כזו. אלו כמה מהיתרונות המרכזיים שחברה ישראלית יכולה להפיק ממהלך זה.

הזדמנויות השקעה חדשות

אחד התרחישים המפתים ביותר שמניעים חברות ישראליות לשקול היפוך שרוול הוא החיפוש אחר גישה משופרת להון והזדמנויות השקעה. השוק האמריקאי מציע שפע משקיעים עם כיסים עמוקים המחפשים אחר מיזמים הטומנים בחובם הבטחה לתשואות נאות. הקמת חברת אם אמריקאית מאפשרת לעסקים ישראלים להתחבר לרשת רחבה של משקיעים עצמאיים, אנג'לים, קרנות הון סיכון ומוסדות פיננסיים הבקיאים במגמות ההשקעות העולמיות. הנוכחות האמריקאית מגבירה משמעותית את אמון המשקיעים, בעיקר הודות לסביבה הרגולטורית ההדוקה והרקורד הפיננסי המבוסס של השוק האמריקאי.

הגברת נראות החברה בשוק הבינלאומי

השוק האמריקאי ידוע בבסיס הצרכנים העצום שלו, בנתונים הדמוגרפיים המגוונים שלו ובתרבות החדשנות והיזמות המאפיינת אותו. היפוך שרוול פותח שער אל האקלים הזה ומאפשר לחברות ישראליות להתחבר לקהל לקוחות גדול ומגוון יותר מזה שיהיה זמין להן בישראל. הקמת חברת אם אמריקאית לא רק מעניקה לעסקים ישראלים גישה לשוק רחב זה, אלא גם משפרת את היקף המודעות למותג ואמינות החברה ברמה הבינלאומית.

גידור הסיכונים בתקופה של אי וודאות

בריחת המשקיעים חוללה בהלה של ממש בשוק הישראלי. ארגונים רבים מחפשים אחר הזדמנויות לשקם את אמון המשקיעים. היפוך שרוול מספק הזדמנות לחברות ישראליות לקשור עצמן עם מותג אמריקאי מבוסס, שכבר זוכה לאמון בשוק הבינלאומי.

אפיקי מימון חדשים למחקרים

המרת הזהות התאגידית של החברה פותחת הזדמנויות לזכאות למענקים, תמריצים ותוכניות מימון המוצעות על ידי גופים ממשלתיים, מוסדות מחקר וקרנות פרטיות בארה"ב. עבור חברות העוסקות בטכנולוגיה, ביוטכנולוגיה ובמגזרים עתירי ידע אחרים, תהליך היפוך שרוול יכול להיות מהלך אסטרטגי משנה מציאות בהיבט הזה.

פותחים אפיקים חדשים לצמיחה הבינלאומית שלך

ERB מעמידה לרשותך צוות מוביל בתחומו המתמחה בפתרונות חשבונאיים לחברות בשווקים זרים. אנו מביאים עמנו ידע רחב היקף וניסיון רב שנים בליווי חברות המתרחבות לזירה הגלובלית.

נשמח לעזור בליוויי פיננסי ואופרטיבי לחברות האמריקאיות והישראליות והקונסולידציה ביניהן.

רוצה להתחיל לתכנן את אסטרטגיית היפוך השרוול שלך באופן מקיף ושלם העומד בקפדנות בכל מגבלות הרגולציה? אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום ונשמח לסייע לך.