Nexus Study – מהו, מתי הוא נדרש ומדוע הוא חיוני לפעילות שלך מעבר לים

הרחבת הפעילות העסקית לעתים קרובות כוללת היום תוכניות התרחבות אל שווקים זרים. החסמים שעמדו בפני עסקים בינוניים וקטנים למימוש אסטרטגיות אלו התגשמו בשנים האחרונות.

השוק הגלובלי פתוח בפני עסקים ממגוון תחומי תעשייה, אך מהלך זה עודנו רווי אתגרים מורכבים. כשזה מגיע לתחום המיסוי והחשבונאות, האתגרים הללו גוברים ביתר שאת. אם לא די בכך שהבנת מדיניות המס במדינת האם היא מורכבת וסבוכה, כאשר אנו מעבירים את הפעילות העסקית לשטח שיפוט חדש, תהליך הלמידה הזה עשוי לחזור על עצמו.

במקרים רבים אחרים, אנו עשויים לא לדעת כלל  שעוררנו חבות מס כזו בקרב מדינה זרה. כדי להבטיח שנישאר תמיד עם אצבע על הדופק ונוודא שאנו מבינים היטב את חבות המס שלנו במדינה הרלוונטית ונערכים לה כיאות, נדרש מחקר מקיף.

סקר נקסוס, או Nexus Study , משמש ככלי מהותי במאמץ החשוב הזה. תהליך זה מאפשר לך לוודא האם לעסק עשויה להיות חבות מול רשות מיסוי במדינה כזו או אחרת.

כאן, נסביר מהו בעצם Nexus ונעמוד על חשיבותם של סקרים אלו על מנת להבטיח כי כל מיזם עסקי בינלאומי, יתנהל ללא הפתעות בלתי צפויות.

מהו Nexus Study?

Nexus Study הוא תהליך בדיקה מקיף המתבצע על ידי רואי חשבון המתמחים בתחום או יועצי מס ייעודיים שנועדו לקבוע עם עסק יצר קשר משמעותי המהווה קריטריון לחבות מס מול רשות מיסוי במדינה מסוימת. קשר זה מכונה נקסוס (Nexus). המחקר בוחן גורמים שונים שעשויים לחולל קשר מסוג זה בהיבט הכלכלי, בהקשר ההתקשרויות ואפילו ברמת הפעילות הדיגיטלית.

רואי החשבון מנתחים לעומק את אופי פעילות העסק במדינות הרלוונטיות ובוחנים את דיני המס במדינה על מנת להבטיח ציות מלא. המחקר משמש כשלב ראשוני בבניית מדיניות חשבונאית איתנה ויציבה במדינה זרה.

נקסוס הוא הגורם המרכזי שמגדיר את חבות מס המכירה של עסק במדינה מסוימת. ארגונים ישראליים הבונים נוכחות בארה"ב, לרוב עשויים להחמיץ את ההיבט החשוב הזה. מכיוון שבישראל לא מוחל מס מכירה, אנשי עסקים רבים אינם בקיאים בשיעורי המס במדינות השונות, במעמד גבייתו ואופן רישומו. מכיוון שהמס נגבה בנקודת המכירה מצרכן הקצה, הוא עשוי להשפיע על תמחור המוצרים באופן ניכר. לכן, לא מדובר בסוג הדברים שמתמודדים אליהם תוך כדי תנועה. תכנון המס חייב להיות קפדני ועצם הבחינה האם אנו כלל חייבים בגביית מס המכירה חייבת להתבצע מוקדם ככל הניתן. לשם כך בדיוק מתבצע Nexus Study.

הקריטריונים להערכת הנקסוס מורכבים מתמיד

כיום יותר מאי פעם, בחינת הנקסוס הופכת למורכבת עקב השינויים בנוף העסקי ובאופן בו ארגונים מתקשרים זה עם זה בהסכמים, עסקאות ושיתופי פעולה. הסיבה לכך היא פשוטה, בעבר, נחשבה נוכחות פיזית במדינת היעד כקריטריון העיקרי לביסוס חבות המס. מערך הקריטריונים השתנה, אמנם, באופן עמוק בשנת 2018 עם החלטת בית המשפט העליון בתיק דרום דקוטה נ' ווייפייר. החלטה זו הגדירה מחדש את הקריטריונים לביסוס נקסוס והרחיבה אותם הרבה מעבר לנוכחות פיזית במדינה. כתוצאה מכך, הצורך בביצוע Nexus Study נעשה מהותי יותר מתמיד.

ישנם חמישה קריטריונים עיקריים שעשויים לעורר את הצורך ב-Nexus Study לבחינת חבות מס.

  • נוכחות פיזית – קריטריון זה עודנו מהותי ומהווה באופן מובהק עילה לחבות מס. נוכחות כזו עשויה לכלול פעילויות כמו בעלות או השכרה של נכס, שליחת עובדים לפעול במדינה הרלוונטית או אחסון מלאי בתוך גבולותיה.
  • פעילות כלכלית – כלל המדינות המחילות מס מכירה מציבות כיום קריטריון זה. כל אחת מהן מציבה רף אחר של היקף פעילות כלכלית שיהווה נקסוס.
  • התקשרויות מול שותפים – כ-30 מדינות כבר החילו חקיקה המציבה את הקשרים של העסק עם ישויות עסקיות וציבוריות במדינה כקריטריון שיש לבחון במסגרת Nexus Study.
  • שיעור קליקים – ככל שהשיווק הדיגיטלי נעשה נפוץ, נוצרה נחיצות לבחון קריטריון מבוסס תעבורת משתמשים. בכ-20 מדינות בעולם, נמצא כי עסקים המתגמלים גורמים עסקיים במדינת היעד עבור הפניות לאתר באמצעות קישורים עשויים להיחשב ככאלו החייבים במס.
  • שימוש בקבצי עוגיות – זהו אמנם קריטריון נדיר למדי, אך ישנן מדינות בהן הצבת קבצי עוגיות במכשירי תושבי מדינה זרה עשויה להוות נקסוס.

מדוע כה חשוב להסתייע באנשי מקצוע בביצוע Nexus Study?

ככל שזוהה פוטנציאל לנקסוס מול מדינה זרה, חשוב שנכלכל את צעדינו היטב. ללא הבנה מעמיקה של מדיניות המס, אנו עשויים להיכנס לתסבוכות שלא לצורך. אנשי מקצוע מתחום החשבונאות ובעלי ידע מעמיק בדיני מס זרים, הם שותפים הכרחיים במסע אל עבר כניסה לשווקים בינלאומיים.
הם מביאים עמם ניסיון נרחב בביצוע מחקרים אלו ומציעים טכניקות מתקדמות לניתוח הפעילות העסקית לאור תהליך זה חשוב להסדרת ההבנות ותוחם באופן מוחלט את החבות האפשרית, כך שלא יצוצו הפתעות בהמשך הדרך.

רואי חשבון מומחים בתחום יוכלו להעניק לך את התובנות והאסטרטגיות הנדרשות כדי לטפל בהתחייבויות העבר ולהבטיח ציות מדויק לתקנות המס מעתה ואילך, לאור הממצאים שיעלו ב-Nexus Study.

עולם העסקים הבינלאומי הוא דינמי ומורכב. במציאות זו, הבנה מעמיקה וניהול יעיל של חבויות המס הם בעלי חשיבות עליונה.

עריכת Nexus Study על ידי אנשי מקצוע ייעודיים יאפשרו לך להרחיב את הפעילות העסקית מעבר לגבולות המדינה על בסיס יציב ובעיניים פקוחות. הבנה מקיפה של כלל ההיבטים בהם העסק שלך פועל והקריטריונים המוצבים על ידי המדינה הרלוונטית, יבטיחו ציות מיטבי. במובן הזה, שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום אינו רק מומלץ – זהו תנאי הכרחי לבניית אסטרטגיה נבונה לפריצה הבינלאומית שלך.

ERB מביאה עמה ידע מעמיק על מדיניות המס בארה"ב ומכירה על בוריה את הקריטריונים לנקסוס בכל מדינות ארה"ב. אנו מלווים את הלקוח עם גישה יזומה המגובה בידע מקצועי מה שמאפשר למצות את המיטב מהמהלך הזה.

לתיאום פגישת ייעוץ,
השאר פרטים