SALES TAX– המדריך להבנת המס בפעילות עסקית זרה

הרגע הזה בו העסק שלנו פורש כנפיים ונחשף אל הזירה הבינלאומית הוא לא פחות מאירוע מכונן. הזדמנויות רבות לצמיחה ולהעצמת דריסת הרגל בתעשייה ממתינות לנו מן הרגע בו אנו מתחילים לשווק מוצרים ושירותים מחוץ לגבולות המדינה.

כדי להבטיח שאכן נוכל להפיק את המרב מכל מה שיש להתרחבות גלובלית להציע לנו, חשוב שתחילה נפרום במיומנות את סבך האתגרים הרגולטוריים.

מדיניות המס במדינות זרות שונה לעתים קרובות באופן ניכר מזו שלמדנו להכיר בישראל. כדי להבטיח שנעמוד במשימה הזו על הצד הטוב ביותר וניערך לכל תרחיש במסע החדש, חשוב שילוו אותנו במסע הזה מומחים הבקיאים בדינים ובתקנות הרגולציה במדינת היעד.

אחד ההיבטים הקריטיים שיהיה עלינו להבין היטב הוא מס המכירה (Sales Tax), שיעורו ואופן חישובו. כאן, נבחן מהו מס מכירה ונלמד כמה דגשים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת יציאה לשווקים בינלאומיים.

מהו בעצם SALES TAX?

מס מכירה או  Sales Tax הוא מס המוטל על עסקאות מכירת מוצרים ושירותים. בניגוד למס הכנסה, המוטל על השתכרות של יחידים ועסקים, מס המכירה מוטל על צרכן הקצה. המס מחושב בדרך כלל כאחוז ממחיר הרכישה של סחורה או שירותים והוא נגבה על ידי המוכר בנקודת המכירה. במובנים רבים, הוא דומה בעקרונו למע"מ, אך הוא דורש התייחסויות שונות.

כיצד באים לידי ביטוי שיקולי Salex Tax בפעילות העסקית?

למס מכירה מספר ביטויים שיש לקחת בחשבון לקראת התרחבות בינלאומית. אלו כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון בהקשר זה בשלבים הראשונים של בניית הנוכחות הזרה.

  • בארה"ב השינויים במס הם ברמת המדינה – לכל מדינה בארה"ב תקנות ותעריפים משלה סביב מס המכירה. הבדלים מהותיים אלו עשויים להציב אתגר אם בכוונת הארגון שלך לפעול בכל רחבי ארה"ב, או במספר מדינות כמו למשל במודל מכירה אונליין ללקוחות בכל ארה"ב.
  • הבנת שיקולי הנקסוס – נקסוס הוא קשר מהותי בעל משמעות פיסקלית עם מדינת היעד. הנקסוס קובע האם עסק למעשה חייב מלכתחילה במס מכירה בתחום השיפוט האמור. כדי לבחון האם אכן מתקיימים הקריטריונים לחבות מס, יש לערוך Nexus Study, סקר מעמיק שבוחן את הטריגרים השונים להתקיימות נקסוס, מנוכחות ופעילות פיזית במדינה ועד לפעילות דיגיטלית.
  • היכרות עם הקריטריונים לפטור ממס מכירה – במדינות שונות עשויים לחול פטורים על סחורות ושירותים מסוימים. ייעוץ מקצועי יאפשר לך להכיר מקרוב את ההזדמנויות שעומדות לרשות העסק שלך ולמטב אותן.

כיצד שונה Sales Tax ממס ערך מוסף?

בעוד שמס המכירה מוחל בנקודת המכירה, מס ערך מוסף (מע"מ) מחושב מלכתחילה במחיר הסחורות והשירותים בכל שלב הייצור וההפצה. משמעות הדבר היא שהמס יחול רק על צרכן הקצה ולא על גורמים אחרים בשרשרת האספקה. הבחנה זו חשובה אם העסק שלך פועל באזורים בהם מוחל גם מע"מ בנוסף למס המכירה.

צעדים חשובים בהתנהלות עם Sales Tax

כפי שניתן לראות, מס המכירה הוא אלמנט קריטי שעשוי לשנות באופן ניכר את אופן התמחור שלנו, את אסטרטגיית המכירות ואת האופן בו אנו מחשבים את השורה התחתונה. אלו כמה דגשים שחשוב לקחת בחשבון.

היכרות עם התקנות החלות

לכל מדינה עשויות להיות תקנות שונות לגביית והצהרת מס המכירה. שיעורי המס משתנים גם הם, לצד הצעדים הפרוצדורליים הנדרשים כדי להגיש דוחות ולהזדכות על מס המכירה. ייעוץ שוטף יאפשר לך להבטיח ציות מלא ולהימנע מסיבוכים משפטיים.

שקיפות במדיניות התמחור

על אף שאנו איננו מורגלים בחישוב מס המכירה כחלק ממודל התמחור, קהל הצרכנים החדש שלנו בהחלט מודע לכך. לכן, חשוב שנהיה רגישים לכך ונגלם את מס המכירה כחלק בלתי נפרד בשיחות המכירה. תמחור שקוף הכולל את שיעורי המס יטפח אמון בין העסק שלך ובין קהל הלקוחות.

חישוב כדאיות

מס מכירה משפיע ישירות על שולי הרווח. לכן, חשוב לקחת בחשבון את שיעורי מס המכירה המקומיים בעת קביעת המחירים כדי להבטיח רווחיות תוך שמירה על תחרותיות בשוק הזר. חשוב שניקח בחשבון את העלויות הללו בכל שלב בשרשרת האספקה שלנו כדי להבטיח שהתחשיב שלנו מדויק.

לבחון את ההשלכות בפלטפורמות הדיגיטליות

אם העסק שלך מוכר מוצרים ושירותים בדיגיטל, האתגרים עשויים להיות מורכבים יותר. כאן, נקודת המכירה משתנה ללא הרף בהתאם לקהל החשוף לפלטפורמה בכל רגע נתון. חשוב להיוועץ בגורם מומחה שיוכל לסייע לך להעריך את ההשלכות של מס המכירה על מכירות דיגיטליות.

כיצד ERB יוכלו לסייע לך לנווט במורכבויות אלו?

המורכבויות הרבות שמס המכירה טומן בחובו מדגיש ביתר שאת עד כמה ליווי של אנשי מקצוע מתחום החשבונאות הוא קריטי בתהליך ההתרחבות הבינלאומי. אלו כמה מהצעדים שERB יוכלו ללוות אותך בהם.  

  • פירוש מדויק לתקנות מקומיות: רואי החשבון מכירים היטב את מורכבויות תקנות המס המקומיות ואת אופן הגשת והצהרת הדוחות הרלוונטיים למס מכירה בכל מדינה.
  • ביצוע Nexus Study: מומחים במיסוי בינלאומי יסייעו לך לערוך מחקר מקיף שיבחן האם העסק שלך עומד בקריטריונים להקמת חבות מס. גישה יזומה זו תאפשר לך לזהות מבעוד מועד חבויות מס פוטנציאליות לפני שיהפכו לבעיות משפטיות.
  • צמצום סיכונים : התרחבות עסקית בינלאומית כרוכה בסיכונים מובנים. אי עמידה בתקנות מס המכירה עלולה לגרור השלכות מרחיקות לכת. ERB יסייעו לך לגדר את הסיכונים הללו ולהבטיח ציות לכלל חוקי המס.

בסופו של יום, הליווי הנכון הוא שיקבע את טווח האפשרויות שיעמוד לרשותך במסע הזה. חישוב נכון ומדויק של מס המכירה תורם ליציבות העסקית וליכולת שלך לנצל הזדמנויות.

לתיאום פגישת ייעוץ,
השאר פרטים